EUROFOAM SPORT TEAM
adrenalinové sporty, dolomitenmann, mtb, paragliding, adrenalin cup, trénikové plány

TAKOVÍ NORMÁLNÍ HRDINOVÉ

TIP POD STROMEČEK PRO SPORTOVCE

TAKOVÍ NORMÁLNÍ HRDINOVÉ

Autor: Christopher McDougall

Ve své nové knize Christopher McDougall, autor bestselleru Born to run dokazuje, že má „čich“ na neotřelá témata. Co mají společného staré řecké báje, druhá světová válka a svět moderního sportu? McDougall pojítko zjevně našel. Na pozadí strhujícího příběhu odporu proti Hitlerově invazi na Krétu se čtenáři otevírá spousta otázek (někdy i odpovědí) s přesahem právě do světa sportu. Takoví normální hrdinové jsou příběhem o lidech, kteří být hrdiny ani nechtěli. Nechali se ale nést svojí přirozeností a hrdinství je pak dostihlo tak nějak samo od sebe.

Kdo by nechtěl být šampiónem? Kdo by nechtěl být hrdinou? Podle McDougalla je to snadné. Pro sportovce spoléhající na tvrdý a pravidelný trénink je jedna z nosných myšlenek knihy znepokojující. Trénink je podle ní vlastně zbytečností. „Všechnu sílu, rychlost a ohebnost, kterou potřebujete, už máte. Jen ji musíte osvobodit.“  Kdo se ale pokusil (nejen) ve vytrvalostním sportu o nějaký progres, dobře ví, že tak jednoduché to nebude. Na druhou stranu by takový přístup umožňoval stát se hrdinou (úspěšným sportovcem) opravdu každému. Bez ohledu na míru talentu a tréninkové píle. Příjemné pomyšlení.

Co je podle autora hlavním rysem hrdinství? Překvapivě soucit. „Empatie, jak Řekové věřili je zdrojem síly. Čím více se poznáte v druhých a napojíte se na jejich trápení, tím lepší máte přístup k vytrvalosti, moudrosti, lstivosti a odhodlání.“

Kniha Born to run přesvědčila masy lidí, že běhání je vlastně jednoduchým a lidsky přirozeným pohybem vhodným pro každého. V nové knize se autorovi daří čtenáře přinejmenším „nahlodat“ myšlenkou, že nadlidské (nadlimitní) výkony může podávat kdokoli z nás. „Být fit neznamená zvednout ocelovou tyč nebo dokončit Ironmana. Znamená to znovu nalézt naši biologickou podstatu a osvobodit v sobě divocha a zvíře.“

Přirozenost mohou nejen hrdinové doplnit hortou, výživovou bombou ze sedmikrásky, čekanky, řeřichy a šťovíku. I její recept v knize najdete. Některé „objevy“ však kniha líčí až příliš okázale. Ale ono to asi ani jinak nešlo. Podání hrdinských činů ve středomořském hávu převyprávěné americkým žurnalistou zkrátka musí vyznít pompézně. I když u takových pravd, jako té o škodlivosti cukru, nebo o chvále pohybu při nízké srdeční frekvenci, by stačilo pouhé sdělení.

Přesto je kniha čtivým příběhem, plným odboček v čase i prostoru, který čtenáře nenechává v klidu. Zdánlivě „neběžecká“ kniha je plná námětů pro trénink, výživu, nebo analýzu vlastního sportovního výkonu. A podobně jako Born to run umí vnuknout myšlenku na vlastní pohyb v podstatě každému. Motivaci, radu nebo příklad najde v knize téměř každý. Talent, netalent. Píle, nepíle.

Kalendář ON-LINE tréninkové plány

Vzkazovník

 • Pepa 27.08.2019 v 11:32

  TŘEŠTICKÝ TRIATLON 2019: ve středu 28. srpna pořádá Jan Procházka mtb triatlon, začátek je v 16:30 u rybníka na třeštické rovince, tratě přiměřeně krátké.

 • Pepa 15.05.2019 v 15:14

  O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE: výsledky naleznete pod bannerkem na hlavní stránce,

 • Pepa 12.04.2019 v 10:06

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2019:
  EUROFOAM Josef Vítů-Jan Smrčka-Jakub Vítů-Pavel Bartoň
  EUROFOAM SPORT Marek Brož-Lukáš Trkola- Josef Vítů st.-Šárka Čejková
  Týmový sraz ve 12:00 na zadním parkovišti.

   

 • Pepa 8.04.2019 v 08:47

  OKOLO ZUDOVA VRCHU:cyklistická sezóna startuje již tento víkend, v sobotu 13. dubna 2019. Zájemci o start ve štafetách EUROFOAM SPORT TEAMU zasílejte návrhy na sestavení štafet do čtvrtka 11. dubna na smatana@eurofoam-sport.cz, v pátek budou sestavy štafet zveřejněny na webu.

 • Milan Fajt 9.07.2018 v 09:34 Ahoj,kdo je teď schopen,nebo vyřizuje licence? Díky Milan
 • Pepa 6.07.2018 v 20:54

  Fota VINAŘSKÁ 50: fota Lucie Canovové z letošního Author Znovín cupu naleznete zde:
  https://eurofoam.rajce.idnes.cz/Eurofoam__ZNOVIN_2018
  jméno: Eurofoam 2018
  kód: Znovín 2018
   

   

 • Pepa 6.04.2018 v 11:24

  OKOLO ZUDOVA VRCHU - ZMĚNY ve štafetách viz článek.

 • Pepa 12.03.2018 v 11:46

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2018: Tradičmí "otvírák" bikové sezóny se letos koná v sobotu 7. dubna. Potvrzení účasti a návrhy na sestavení štafet zasílejte na smetana@eurofoam-sport.cz do konce března.

 • Pepa 30.01.2018 v 10:58

  FOTO TÝDNE: Všem závodníkům Eurofoam sport teamu přejeme v sezóně 2018 co nejvíce podobných umístění, jaké dosáhl Matýáš Smrčka v předchozí sezóně!

 • Pepa 24.12.2017 v 09:58

  Klidné a pohodové prožití Vánočních svátků přejí Smetanovi.

1 2 3 4 5 6 7 další
Foto týdne

EUROFOAM SPORT TEAM
Mgr.Josef Smetana
Partlicova 280/15
TŘEŠŤ 58901

mobil: +420 604 202 983
email: smetana@eurofoam-sport.cz

 


www.eurofoam-sport.cz

Úvodní stránka Mapa stránek Kontakt

www.eurofoam-sport.cz