adrenalinové sporty, dolomitenmann, mtb, paragliding, adrenalin cup, trénikové plány

Dolomitenmann 03

Typ závodu: štafetový závod v extremních sportech
Místo závodu: Lienz, Rakousko
Datum: sobota 6.9.2003

Letošní, již 16. ročník Dolomitenmann, se uskutečnil první zářijovou sobotu 6.9.2003. Tento neopakovatelný závod štafet v extremních sportech, který je také často označován jako neoficiální mistrovství Evropy, přilákal již tradičně velmi početné startovní pole. Na start se postavilo 110 týmů především z Rakouska, České republiky, Německa, Itálie, Velké Británie a několik mezinárodních týmů. Vzhledem k tomu, že v závodě je omezen počet startujících, zbyla pro řadu týmů pouze role diváků. To bohužel postihlo i řadu českých týmů. Celkově tak v závodě české barvy hájilo 5 týmů mezi profesionály a 7 týmů mezi amatéry. Eurofoam team měl 2 zastoupení v amatérské části.

• cyklista Petr Boháček
Závod výborně vyšel našemu týmu Eurofoam, který dosáhl pro nás historického úspěchu a vybojoval skvělé 9. místo. Dobře se dařilo i našemu druhému týmu, který celkově obsadil 40. místo.
Vlastní závod měl od samého začátku velmi napínavý průběh. Ráno totiž pořadatelé pro nevhodné počasí pro paragliding po diskusích dvě hodiny před startem zcela změnili tratě úvodních dvou disciplin - běhu a paraglidingu. Běžci tak s půlhodinovým opožděním místo na Kühbodentörl vyrazili na trať cyklistické části. Cílem se jim tak stal Hochstein (délka tratě 14,8 km, převýšení 1.388 m). Na tomto úseku se vedlo nejlépe Keňanovi Johnu Maluni z týmu Global-lotto před Johnem Brownem z Teamglobalu. Třetí v cíli byl Robert Krupička z Škoda-auto. Nejlepší mezi amatéry byl k naší velké radosti Petr Losman z našeho týmu Eurofoam. Českým běžcům se vůbec dařilo - v první desítce přiběhlo 5 Čechů. Naopak na letošní ročník nebude asi dobře vzpomínat vítěz minulých let Markus Kröll z týmu Red Bull - největšího favorita závodu. Kröll doběhl zcela vyčerpán až na 19.místě se ztrátou více jak 11 minut a prakticky pohřbil veškeré naděje svého týmu.

Počasí zvláště prvním startujícím paraglidistům příliš nepřálo. Startovalo se do snížené viditelnosti a z plochy s posekanou trávou. Na to např. doplatila po běhu třetí Škoda-auto. Paragliding byl tak trochu loterií, ale to k takovým závodů patří. Trať byla rozdělena do dvou letů, mezi kterými museli paraglidisté absolvovat sbalení padáku a cca 1,5 km výběh s převýšením 150 m. Mezi paraglidisty nakonec nejlepšího času dosáhl Wendelin Ortner z týmu Red Bull, před Janem Škrabalkem z Internet BillBoard (CZ) a třetím Christianem Amonem. Celkově však jako první předával štafetu kajakářovi tým Teamglobal, druhý byl Internet BillBoard, třetí Global-lotto. Škoda-auto spadla na šesté místo. V amatérské části se dostal do čela OpavaNet (CZ).

Tak jak si tým Škoda-auto vybral smůlu při paraglidingu, tak smůla postihla dosud vedoucí tým Teamglobal. Dobře jedoucí Paul Radclif poškodil na trati pádlo a místo vítězství v kajakářské části ho čekalo 11. místo a jeho tým ztratil vedení. Na trati, kdy kajakář musí nejprve přebrodil dravou řeku, pak odstartovat skokem z 6-metrové rampy a nakonec se protiproudem dostat k závěrečnému slalomu si nejlépe vedl Bernard Schmidt z týmu Pago, před Kamilem Mrůžkem ze Škoda-auto. Celkově se do vedení opět dostal tým Global-lotto, před Teamglobalem a týmem Pago. Internet BillBoard byl 4. a tým Škoda-auto šestá. Odstupy mezi prvními týmy se pohybovaly v sekundách. Škoda-auto ztrácela na čelo cca 2 minuty. Mezi amatéry vedoucí pozici kontroloval OpavaNet.

Vše tedy měli rozhodnout cyklisté na trati sestávající se z výjezdu 14,8 km dlouhé tratí s převýšením 1.388 m a okořeněnými dvěma úseky s nesením kola a sjezdem po lyžařské sjezdovce s průměrným sklonem 26,4 %. Famózní jízdou se jako první na obrátku dostal Jure Golcer ze Škoda-auto. Při sjezdu spolehlivě kontroloval pozici a český tým se tak poprvé mohl těšit z vítězství. Také mezi amatéry zvítězil českým tým OpavaNet.

A jak se vyvíjel závod pro nás? Výborně. Vše začali skvěle běžci obou našich týmu. Petr Losman z týmu Eurofoam vyhrál amaterskou část a nechal za sebou i 10 profesionálů, včetně loňského absolutního vítěze. Také Pepa Smetana šel závod famózně. 10. místo mezi amatéry a 23. absolutně (porazil pět profi) je výtečné. Po běhu jsme tedy drželi 1. a 10. místo.

Také oba paraglidisté absolvovali skvěle. Dalibor Kaláb z Eurofoam blue zvládl při svém prvním startu na Dolomitenmannu vše s přehledem a obsadil 20. místo. Patrik Vyhlídal si při svém úvodním startu vybral neuvěřitelný kopec smůly, kdy se mu nepodařilo napoprvé odstartovat. Dokázal, že však bojovník k pohledání a přes úvodní ztrátu nakonec obsadil 27. místo. Po paraglidingu byl Eurofoam na 4. místě a Eurofoam blue 12.

Na třetím úseku (kajak) zajel Martin Saitl z Eurofoamu svůj nejlepší dosavadní čas a mezi kajakáři obsadil dobré 40. místo a především udržel náš tým v boji o vysněnou první desítku. Bohužel na tomto úseku postihla náš druhý tým smůla v podobě křečí našeho kajakáře Andiho Kniendla. Jenom s vědomím týmové povinnosti dokončil trať na pokraji svých sil.

Eurofoam tak předával cyklistovi jako 8. a Eurofoam blue jako 41.

Poslední úsek za Eurofoam jel Thomas Steiner, toho sice 2 závodníci předjeli avšak i on jednoho soupeře zdolal. Thomas skončil mezi cyklisty 22. (na sjezdové části dokonce 5.).

V cíli jsme tak mohli slavit vynikající 9. místo pro tým Eurofoam. Petr Boháček z týmu Eurofoam blue zajel "jako za mlada". V kategorii z toho bylo 49. místo a pro tým pak celkové 40.
Kalendář ON-LINE tréninkové plány

Vzkazovník

• Radek Sedlák 29.06.2020 v 14:07 Vinařská 50 2020 ZRUŠENA Letošní ročník Vinařské 50 (Znovincup) byl nejprve přeložena na 1. srpna. Nyní však došlo k jeho zrušení. Víve na www.vinarska50.cz
  • Pepa 27.08.2019 v 11:32

TŘEŠTICKÝ TRIATLON 2019: ve středu 28. srpna pořádá Jan Procházka mtb triatlon, začátek je v 16:30 u rybníka na třeštické rovince, tratě přiměřeně krátké.

• Pepa 15.05.2019 v 15:14

O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE: výsledky naleznete pod bannerkem na hlavní stránce,

• Pepa 12.04.2019 v 10:06

OKOLO ZUDOVA VRCHU 2019:
    EUROFOAM Josef Vítů-Jan Smrčka-Jakub Vítů-Pavel Bartoň
    EUROFOAM SPORT Marek Brož-Lukáš Trkola- Josef Vítů st.-Šárka Čejková
    Týmový sraz ve 12:00 na zadním parkovišti.

• Pepa 8.04.2019 v 08:47

OKOLO ZUDOVA VRCHU:cyklistická sezóna startuje již tento víkend, v sobotu 13. dubna 2019. Zájemci o start ve štafetách EUROFOAM SPORT TEAMU zasílejte návrhy na sestavení štafet do čtvrtka 11. dubna na smatana@eurofoam-sport.cz, v pátek budou sestavy štafet zveřejněny na webu.

• Milan Fajt 9.07.2018 v 09:34 Ahoj,kdo je teď schopen,nebo vyřizuje licence? Díky Milan
  • Pepa 6.07.2018 v 20:54

Fota VINAŘSKÁ 50: fota Lucie Canovové z letošního Author Znovín cupu naleznete zde:
    jméno: Eurofoam 2018
    kód: Znovín 2018

• Pepa 6.04.2018 v 11:24

OKOLO ZUDOVA VRCHU - ZMĚNY ve štafetách viz článek.

• Pepa 12.03.2018 v 11:46

OKOLO ZUDOVA VRCHU 2018: Tradičmí "otvírák" bikové sezóny se letos koná v sobotu 7. dubna. Potvrzení účasti a návrhy na sestavení štafet zasílejte na smetana@eurofoam-sport.cz do konce března.

• Pepa 30.01.2018 v 10:58

FOTO TÝDNE: Všem závodníkům Eurofoam sport teamu přejeme v sezóně 2018 co nejvíce podobných umístění, jaké dosáhl Matýáš Smrčka v předchozí sezóně!