EUROFOAM SPORT TEAM
adrenalinové sporty, dolomitenmann, mtb, paragliding, adrenalin cup, trénikové plány

BĚŽEC MEZI LYŽAŘI ANEB PO PŮL ROCE NA STEJNÉ TRATI

BĚŽEC MEZI LYŽAŘI ANEB PO PŮL ROCE NA STEJNÉ TRATI

Po téměř třiceti letech se vracím na nejslavnější lyžařský závod u nás. Ne že bych celou tu dobu nelyžoval. Věnoval jsem se ale především běhu a lyžařských závodů se účastnil jen v rámci tréninku.  Jizerská 50 slaví kulatiny a já si vybírám její trať jako přípravný závod na letošní Vasův běh.  Na trať se zároveň vydávám šest měsíců po zdolání běžecké verze lyžařského závodu - Jizerské 50 RUN.

Od začátku je jasné, že oba závody nelze srovnávat. Lyžařská verze, to je jiná liga. Srovnatelná z běžeckých závodů snad jen s pražským maratonem. Vzhledem ke kvalitnímu startovnímu poli, plnému absolutní špičky dálkových lyžařských běhů a výrazně delší historii, je možná Jizerská 50 ještě o stupínek výše.

Přesto se jako běžec a jen příležitostný lyžař srovnání nevyhnu. S registrací je to u obou akcí podobné. Přihlášky je nutné řešit s výrazným předstihem. Na Jizerské 50 letos nebylo zcela vyprodáno, ale dřívější přihláška znamená lepší startovní vlnu. A tím pádem hladší průběh celého závodu. Celý systém řazení do vln je ale poměrně nepřehledný. Mísí se v něm výkonnostní kritéria, termín odevzdání přihlášky, ale také třeba počet předchozích startů. Vedle sebe pak ve stejné vlně startují závodníci, které v cíli dělí více než hodinový rozdíl výsledných časů. I to je příčinou občasného „ucpání“ trati pro závodníky.

Po několika špatných zimách mají letos pořadatelé, ale samozřejmě také závodníci nakonec štěstí na počasí. V sobotu před závodem si projíždím trasu závodu na 25 kilometrů a mazání je velká loterie. Teploty nad nulou, na Rozmezí čerství mokrý sníh. Nejede to a smeká. V noci ale přituhuje a v neděli je to již úplně jiné lyžování. Pro hobíky sice na klistru, ale s poměrně velkou šancí dobré „mázy“.

Před samotným startem vše šlape jako na drátku. Ubytování mám necelé dva kilometry od místa startu a tak se s lyžemi v ruce rozklusávám na lyžařský stadionek. Po loňské RUN verzi padesátky mě nepřekvapí skvělé zázemí závodu. Čtyřicet minut do startu prolétnu úschovnou zavazadel. Ta je naprosto přehledná a navíc bez front. Protažení si nechávám až do startovního koridoru. Jsem ve „své“ čtvrté vlně mezi prvními. Rozcvičuji se u plůtku oddělujícími jednotlivé vlny (těch je celkem osm). Do poslední chvíle se udržuji v teple poklusáváním na místě a na velkoplošné obrazovce sleduji s ostatními závodníky předsunutý strat elitní kategorie žen. Atmosféra houstne. Za další čtvrt hodinky vyráží nejlepší muži a první vlna. Jde to ráz na ráz, co pět minut, to další vlna.

Využívám popředí své startovní vlny a lyže nazouvám již ve startovním koridoru. To mi umožňuje relativně pohodový start a pro prvních několik kilometrů také poměrně volné stopy. Postupně ale dojíždíme lyžaře z předchozích vln a závod se mění v kličkování mezi stopami. Nejrychlejší je běžet mimo stopu, ale občas to prostě nejde a je nutné se podřídit tempu davu.

K pohodovému průběhu závodu přispívají skvěle zásobené občerstvovačky. Jejich největší výhodou je ale dostatečný počet dobrovolníků. Nemusím si nic brát se stolků, což s hůlkami v ruce není ani jednoduché. Ionťák dostávám přímo do ruky, gel je již otevřený a připravený k použití. Podobně jako na Jizerské 50 RUN tohle opravdu oceňuji a pochvalují si to i další lyžaři kolem.

S přibývajícími kilometry se závodní pole dostatečně natáhne a jen občas dochází k zahuštění, které si vynutí výrazné zpomalení, nebo běh mimo stopu. Je zajímavé, že nejvíce se stopy „zahustí“ asi dvanáct kilometrů před cílem, kdy už bych očekával zcela volný průběh.

V závěru závodu dokonce svítí sluníčko, naprostá lyžařská idylka. Závod si bez větší krize užívám až do cíle. Mazání se povedlo, připravený jsem byl dostatečně. Když se k tomu přidá atmosféra slavného závodu, krásné horské výhledy a pěkné počasí je zážitek téměř dokonalý! Jsem rozhodnutý se za rok vrátit zas!

Kalendář ON-LINE tréninkové plány

Vzkazovník

 • Pepa 27.08.2019 v 11:32

  TŘEŠTICKÝ TRIATLON 2019: ve středu 28. srpna pořádá Jan Procházka mtb triatlon, začátek je v 16:30 u rybníka na třeštické rovince, tratě přiměřeně krátké.

 • Pepa 15.05.2019 v 15:14

  O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE: výsledky naleznete pod bannerkem na hlavní stránce,

 • Pepa 12.04.2019 v 10:06

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2019:
  EUROFOAM Josef Vítů-Jan Smrčka-Jakub Vítů-Pavel Bartoň
  EUROFOAM SPORT Marek Brož-Lukáš Trkola- Josef Vítů st.-Šárka Čejková
  Týmový sraz ve 12:00 na zadním parkovišti.

   

 • Pepa 8.04.2019 v 08:47

  OKOLO ZUDOVA VRCHU:cyklistická sezóna startuje již tento víkend, v sobotu 13. dubna 2019. Zájemci o start ve štafetách EUROFOAM SPORT TEAMU zasílejte návrhy na sestavení štafet do čtvrtka 11. dubna na smatana@eurofoam-sport.cz, v pátek budou sestavy štafet zveřejněny na webu.

 • Milan Fajt 9.07.2018 v 09:34 Ahoj,kdo je teď schopen,nebo vyřizuje licence? Díky Milan
 • Pepa 6.07.2018 v 20:54

  Fota VINAŘSKÁ 50: fota Lucie Canovové z letošního Author Znovín cupu naleznete zde:
  https://eurofoam.rajce.idnes.cz/Eurofoam__ZNOVIN_2018
  jméno: Eurofoam 2018
  kód: Znovín 2018
   

   

 • Pepa 6.04.2018 v 11:24

  OKOLO ZUDOVA VRCHU - ZMĚNY ve štafetách viz článek.

 • Pepa 12.03.2018 v 11:46

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2018: Tradičmí "otvírák" bikové sezóny se letos koná v sobotu 7. dubna. Potvrzení účasti a návrhy na sestavení štafet zasílejte na smetana@eurofoam-sport.cz do konce března.

 • Pepa 30.01.2018 v 10:58

  FOTO TÝDNE: Všem závodníkům Eurofoam sport teamu přejeme v sezóně 2018 co nejvíce podobných umístění, jaké dosáhl Matýáš Smrčka v předchozí sezóně!

 • Pepa 24.12.2017 v 09:58

  Klidné a pohodové prožití Vánočních svátků přejí Smetanovi.

1 2 3 4 5 6 7 další
Foto týdne

EUROFOAM SPORT TEAM
Mgr.Josef Smetana
Partlicova 280/15
TŘEŠŤ 58901

mobil: +420 604 202 983
email: smetana@eurofoam-sport.cz

 


www.eurofoam-sport.cz

Úvodní stránka Mapa stránek Kontakt

www.eurofoam-sport.cz